Ezme Segman Ne Sıklıkla Değişmelidir? Segman Ne İşe Yarar?

Ezme Segman

Yağda temperlenmiş yuvarlak ezme telden üretilen ezme segman her iki ucunun bir parça ile birleştirilmesiyle dairesel olarak üretilen segman türüdür. Genellikle sızdırmazlık özelliğine sahip olan halka şeklindeki esnek parçalar şeklindeki segmanlar günümüzde pek çok insanın ihtiyaç duyduğu ürünler arasındır. Segmanların birçok önemli işlevsel özelliği bulunmaktadır. Segmanların gaz sızdırmazlığı konusundaki yüksek performansı günlük hayatın önemli ürünlerin arasında yer almasına neden olmaktadır.

Segmanlar yanmış haldeki gazların yanma odası bölümündeki kartere dolmasını önlemektedir. Ayrıca segmanlar yakıt ve hava karışımının sıkıştırılması işleminde de sızıntı olmasını engellerler. Esas görevleri silindir yüzeyindeki yağların sıyrılması işlemini sağlamak ve yanmayı önlemek olan segmanlar farklı türlerde üretilmektedir. Segmanların diğer önemli özelliği ise piston içerisindeki ısının silindire geçirilmesidir. Bu şekilde pistonun soğuması sağlanır.

Segman Nedir, Ezme Segman Ne İşe Yarar?

Özellikle otomotiv sektöründe çokça kullanılan ezme segman nedir? Segman yüksek ısıya dayanıklı, piston ve silindir arasında sızdırmazlığı sağlayan makine elamanıdır. Gaz sızdırma be yağ kaçaklarını engelleyen ezme segmanlar üretildikleri ezme tel malzemesinden dolayı bu ismi almaktadırlar.  Segmanlar piston başında bulunur ve silindir cidarlarında bir basınç uygulayarak motorun dört zamanını oluşturur.

Segman çeşitleri iklim ve hava şartları, makine çeşitleri ve kullanılan yakıt türleri gibi nedenlere göre farklı şekillerde üretilmektedir. Segmanların temel görevi sürtünmeyi en aza indirmek ve sıvıları bulunduğu yerde tutmaktır. Aynı zamanda yağların hareketin olduğu yerlere taşınmasında da görevlidir. Segmanlar sanayinin farklı alanlarında çeşitli amaçlarla kullanılan büyük baskı, abkant, presleme, CNC cihazlar ve diğer makinelerde kullanılmaktadır.

Bir segmanda sorun oluşması halinde sızıntı veya yağ kaçağı meydana gelir. Bu durumda kompresyon yani sıkışma bozulur. Segmanların olmaması halinde motorlarda aşırı bir sürtünme durumu ortaya çıkar. Segman kullanılmaz veya segman görevini yapamazsa silindirdeki yağ sıyırılmayacağından tutuşma olur. Böylece yüksek sıcaklık oluşur ve piston verimsiz çalışmaya başlar.

Segman Neden Önemlidir?

Segmanlar kullanıldıkları alanlarda büyük görevler üstlendiklerinden oldukça önemli bir yere sahiptirler. Segmanlarda herhangi bir sorun oluşması halinde meydana gelecek ilk durum yağ sızdırma olayı olacaktır. Bu durum pistondan çıkan yağın silindire geçmesi sonucu oluşur ve yağ yakması adı ile bilinen segman arızasıdır.  Segman görevini tam olarak yapamıyorsa yanma meydana gelir.

Segman Çeşitleri Nelerdir?

Segmanlar iç segman ve dış segman olmak üzere iki farklı gruba ayrılırlar. Segman ölçüleri segmanın çeşidine, kullanılan motorun büyüklüğü ve silindir çapına göre değişkenlik göstermektedir. Ölçüler değişiklik göstermesine karşın temelde kendi içinde belli bir standarda göre üretilmektedir.

Segman Atmak Ne Demek? Ezme Segman Ne Sıklıkla Değiştirilmeli?

Segmanlar zaman zaman değiştirilmesi gereken ürünlerdir. Segmanın değişmesi gerektiğini birkaç işaretten anlamak mümkündür. Motorda gözlemlenen olumsuz değişiklikler segmanın değiştirilmesi gerektiğinin sinyalini verir.

Segman kullandığınız motorda eksilme veya üfleme olması bu işaretlerdendir. Bu tarz bir durumla karşılaşmanız segmanın atılması gerektiği anlamına gelir. Bu aşamada pistonu değiştirmeniz gerekir. Yaptığınız piston değiştirme işlemi ise segman atma olarak nitelendirilir. Segman pensesi ile segman değiştirilme işlemi yapabilirsiniz.

Ezme segman nedir, segman atma maliyeti ne kadar? Segman atma maliyeti otomobilinizin markasına ve modeline göre değişmektedir. Ancak 900-1500 TL aralığındaki bir fiyata işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Telefon

+90 (212) 277 28 68

E-Mail

info@sarisyay.com

Adres

Fatih Sultan Mehmet mahallesi No:1 Sarıyer/İstanbul

Blog Yazılarımız